Somerset ASA

Your cart

2022 Trophy Winners LC

2022 Championships, trophy holders are shown below. 

Freestyle

GenderDistanceTrophyTrophy NoPresented toClub
Female50mSenior89Tamryn van SelmMillfield
Female50mJunior94Sienna Franklyn-MillerMillfield
Male50mSenior88Alex PainterMillfield
Male50mJunior93Ewan PedersenMillfield
Female100mSenior21Tamryn van SelmMillfield
Female100mJunior12Isabel BlackhurstA.N.T
Male100mSenior1Evan JonesMillfield
Male100mJunior11Ewan PedersenMillfield
Female200mSenior2Lottie Wynne-JonesBath Univ
Female200mJunior57Isabel BlackhurstA.N.T
Male200mSenior10William RyleyBath Univ
Male200mJunior65Ewan PedersenMillfield
Female400mSenior40Tamryn van SelmMillfield
Female400mJunior54Sophie DaviesMillfield
Male400mSenior20William RyleyBath Univ
Male400mJunior78Jamie SteadmanClevedon
Female800mSenior55Lottie Wynne-JonesBath Univ
Female800mJunior58Sophie DaviesMillfield
Male800mSenior118Harry HewittMillfield
Male800mJunior117Jamie SteadmanClevedon
Female1500mSenior120Lottie Wynne-JonesBath Univ
Female1500mJunior119Evie LindenTaunton Deane
Male1500mSenior82Harry HewittMillfield
Male1500mJunior76Reuben AltyMillfield

Breaststroke

GenderDistanceTrophyTrophy NoPresented toClub
Female50mSenior111Chloe BownTaunton Deane
Female50mJunior112Charlotte HardyMillfield
Male50mSenior109Marcus GardinerStreet & District
Male50mJunior110Harry RyderTaunton Deane
Female100mSenior5Chloe BownTaunton Deane
Female100mJunior23Charlotte HardyMillfield
Male100mSenior9Shem FairBath Univ
Male100mJunior22Harry RyderTaunton Deane
Female200mSenior38Chloe BownTaunton Deane
Female200mJunior53Poppy WilliamsTeam Bath AS
Male200mSenior39David MillerBath Univ
Male200mJunior64Jamie SteadmanClevedon

Backstroke

GenderDistanceTrophyTrophy NoPresented toClub
Female50mSenior115Leah EvansA.N.T
Female50mJunior116Annabel ChanMillfield
Male50mSenior113Oscar BarlowTaunton Deane
Male50mJunior114Adam WhiteMillfield
Female100mSenior24Niamh WardTeam Bath AS
Female100mJunior4Sophie DaviesMillfield
Male100mSenior13Oscar BarlowTaunton Deane
Male100mJunior3Adam WhiteMillfield
Female200mSenior43Niamh WardTeam Bath AS
Female200mJunior56Isabel BlackhurstA.N.T.
Male200mSenior44Jacob GreenowBath Univ
Male200mJunior83Reuben AltyMillfield

Butterfly

GenderDistanceTrophyTrophy NoPresented toClub
Female50mSenior107Lottie Wynne-JonesBath Univ
Female50mJunior108Annabel ChanMillfield
Male50mSenior105Alex PainterMillfield
Male50mJunior106Reuben AltyMillfield
Female100mSenior15Lottie Wynne-JonesBath Univ
Female100mJunior7Annabel ChanMillfield
Male100mSenior14Miles DrabwellBath Univ
Male100mJunior6Lauchlan ParrottMillfield
Female200mSenior66Ekaterina PriceBath Univ
Female200mJunior61Evie LindenTaunton Deane
Male200mSenior70Aidan MitchellBath Univ
Male200mJunior71Jamie SteadmanClevedon

Individual Medley

GenderDistanceTrophyTrophy NoPresented toClub
Female100mSenior101See SC 
Female100mJunior102See SC 
Male100mSenior103See SC 
Male100mJunior104See SC 
Female200mSenior67Jemima HallBath Univ
Female200mJunior28Isabel BlackhurstA.N.T
Male200mSenior68Evan JonesMillfield
Male200mJunior27Jamie SteadmanClevedon
Female400mSenior59Georgia GusseyKeynsham
Female400mJunior60Sophie DaviesMillfield
Male400mSenior75Jacob GreenowBath Univ
Male400mJunior69Ewan PedersenMillfield

Relay

GenderEventTrophyTrophy NoPresented to
Female4 x 50m FreeOpen73See SC
Female4 x 50m Free15/u17See SC
Male4 x 50m FreeOpen62See SC
Male4 x 50m Free15/u37See SC
Female4 x 50m MedleyOpen8See SC
Female4 x 50m Medley15/u19See SC
Male4 x 50m MedleyOpen25See SC
Male4 x 50m Medley15/u18See SC

Club

TrophyTrophy NoPresented to
Club Age Group Trophy B & G31 
Club Age Group Runner-up B & G90 
14 & U Relay Cup41See SC